A hőszigetelés fontossága a télikertépítés során nem elhanyagolható! Az eljárás csökkenti a hőveszteséget, segíti a télikert energiafogyasztásának csökkentését, biztosítja a beltérben a kívánt hőmérsékletet.
A télikert hőszigetelésénél általában speciális, alacsony hőátbocsátási tényezőjű üvegeket, illetve hő- és párazáró anyagokat alkalmaznak a falak, padló és tető szigetelésére a lehető leghatékonyabb energiamegtakarítás érdekében. Fontos a hőhidak kialakulásának megakadályozása.
Télikertünk födémszerkezetének hőszigetelése
Beláthatjuk, a télikert építés vagy teraszbeépítés folyamatában a hőszigetelés alapvető szempont a tulajdonosok számára. A födém szerepe az építés során jelentős, hiszen nemcsak az épület stabilitását biztosítja, hanem az egyes helyiségek elválasztását, hang- és hőszigetelését is ellátja.
A házhoz épített télikert esetén födém helyett a tetőszerkezetet is üvegből készíthetjük, mely nemcsak esztétikus, de a téli hónapokban több fényt biztosíthat növényeink számára. A kizárólag üvegfelületekből állót télikerttel szemben a födémmel épített télikertek esetében a téli hideg ellen és a nyári meleg ellen is szigetelni kell a konstrukciót.
Ha szeretnél télikertet létesíteni és ezért zárttá tennéd teraszodat, akkor az első és talán legfontosabb a szempont a megfelelő szerkezet kiválasztása és a magas hőszigetelő képesség biztosítása. Ez teszi lehetővé, hogy a terasz egész évben, de minimum 3 évszakban rendelkezésedre álljon egy plusz szobaként. Az egylapos üvegszerkezetek, egymásba tolható tolóajtók ezt nem tudják biztosítani, fejlettebb technikákra van szükség. Ez valamelyest a gyártás és építés árát is megnöveli.
Nagy üvegfelületekkel rendelkező télikertek építésével egyik célunk, hogy javítsuk otthonunk energiahatékonyságán és energiatakarékosságot érjünk el. A beépített terasz önagában is jelentős rezsiköltség csökkenést eredményezhet, a különféle konstrukciók, az új generációs műanyag ablakok és ajtók, a korszerűsített fűtési rendszer még több előnnyel járhat.
Télikerti növényeinknek szüksége van tápanyagra és laza talajra
Ha a télikertben lévő talaj rossz, a növények lassan fejlődnek, a gyökerek nem hatolnak be a mély rétegekbe, hanem a felszínen húzódnak. Struktúraképző szerek (komposzt, humusz, fűrészpor, szalma, levágott fű, homok, humusz, héj, perlit egyéb anyagok) talajba vitele javítja a gyökerek levegőellátását. Növényeink és kertünk szépsége ezen múlhat.
Tavasszal jó tápanyagforrás az előregyártott komposzt: tőzeg, trágya, lehullott levelek, föld és fahamu keveréke oltott szódával. Tipp: keverjük össze az összes összetevőt, öntsünk vizet rá és keverjük újra. Halmokba ágyazzuk a masszát, és minden oldalról beborítjuk fűrészporral, tőzeggel. Más tipp: télikerti, üvegházi használatra is megfelel, ha a lehullott leveleket összegyűjtjük és egy fadobozba tesszük, meglocsoljuk, szuperfoszfáttal és fahamuval összekeverjük, és hagyjuk túlmelegedni. Miután lehűlt, a teraszra vagy kertbe telepített üvegházi növények talajába keverjük. Lásd lentebbi leírásunkat is.
Növények a beépített teraszon – Tereprendezés és talajjavítás
Általában a tereprendezés, a teraszbeépítés és a télikert berendezése a virágok, fák és cserjék ültetésével, telepítésével fejeződik be.
A legegyszerűbb változatban az üvegház vagy télikert egy fa, fém vagy fém-műanyag keret, amelyre műanyag fólia vagy polikarbonát lapok, hagyományos kivitelezés esetén üveglapok vannak rögzítve. Ennek a kialakításnak a fő előnye az alacsony költség és a könnyű kivitelezés. Kis súlya miatt nem igényel alapozást, felállítható a kertben vagy udvari teraszon. Egy ilyen gyümölcs- és zöldségházat vagy pihenőkupolát házilag is felépíthetünk. Az egyszerű üvegház hátránya, hogy csak nyári rezidenciát tud biztosítani a növényeknek. Nem véd a téli hideg ellen, ezért általában olyan növények termesztésére használják, amelyek nyáron és ősszel hoznak termést. Pihenő zöld oázisnak is csak jó időben felelnek meg. Komolyabb igények esetén előregyártott műanyagelemekből építőmesterek húznak fel télikertet.
Bár leginkább kellemes, meleg környezetben eltölthető hűvös őszi estékről szeretnénk szólani, avagy arról, hogy nappaliszobának, szalonnak vagy teázónak ugyan kiváló, a beépített teraszok eredeti funkciója mégiscsak a déli növények téli elhelyezése. Amíg azonban pálmáinkat, fikuszainkat, leandereinket vagy citromfáinkat kinn tarthatjuk a kertben, az üvegszobában jól elfér pár könyvespolc, üvegasztal, ülőgarnitúra kanapéval és nagy, öblös fotelokkal. Ám ezek kényelmét élvezve ne mellőzzük a szakmai ismereteket sem, érdemes tudni, hogy tervezői, mérnöki szempontból a terasz beépítés annak az építészeti megoldásnak a neve, melynek során a télikert funkcióját betöltő helyiség nem külön építményben kerül kialakításra (mint például gazdasági célú üvegházak esetében), hanem az épület, a ház vagy lakás egy korábban is már meglévő nyitott teraszát fedik be üvegtetővel és építik körbe nagyrészt átlátszó elemekkel (üveg falak, tolóajtók, műanyag bukóablakok) – persze erős váz, általában fémbetétes műanyag tartószerkezet segítségével.
Ipari télikertgyártás – műanyag ablak és tető
A télikertek gyártására és helyszíni beszerelésére szakosodott ipari vállalkozások kevéssé lelkesednek az egyedi megoldásokért. Az ablakgyártásnál alig bonyolultabb technológiával sorozatban elkészítik a télikert standard elemeit, kiszállítják és a helyszínen, egy megfelelő beton alapon (teraszon) összeszerelik és az épülethez rögzítik. A szabványosan legyártott elemek ugyan biztosítanak némi variációs lehetőséget, de az így készült kalitkák kicsit mind egyformák. A sorozatgyártásnak köszönhetően az így létesülő műanyag télikert költségkímélő megoldás.
Az építőipari cégek részéről tett ajánlatokban marketinges közhely, de tény, hogy a teraszbeépítés a télikertek létesítésének legolcsóbb módja, ugyanakkor az építtető számára bizonyos kompromisszumokkal jár, hiszen egy már eleve adott épületrész lehetőségeihez és részben korábban kialakított és megszokott funkcióihoz kell igazodni (például átjárhatóság az utca vagy az udvar irányában), ezen felül a készen hozzáférhető fémbetétes műanyagelemek lehetőségeiben kell gondolkodni.
A teraszbeépítés jellegzetességei, előnyei – üvegház-hatás
Ahogy fentebb megállapítottuk, kényelmi szempontból nézve a beépített terasz voltaképp egy plusz szobát ad az otthonunknak, ezen felül őszönként megoldja a szobanövények lakásba hurcibálásának állandó problémáját. Ezzel a gonddal nem kell többé szembenéznünk, ha a fedett, beüvegezett teraszon, netán üvegbalkonon helyezzük el őket. Amíg be nem állnak a fagyok, nyitva tartjuk a tolóajtót vagy kitárhatjuk a bukó műanyagablakokat, így dísz- és szobanövényeink szinte újra a szabadba kerülnek, amikor viszont zordabbra fordul az időjárás, netán talaj menti fagyokat ígérnek hírekben, akkor a télikert nyílászáróit becsukva kellemes mikroklímát teremthetünk a lakásunkba csempészet zöld oázis számára.
Mint tudjuk, az üveg felületek átengedik a napfényt, ám a felmelegedett tárgyak által kibocsájtott hő nagyrészt megreked az üvegszobában, mivel az infravörös sugárzás számára az üveg átlátszatlan; erről lásd, keress rá a Google-ban: Üvegházhatás: a teraszbeépítés útján létrejött télikertek visszatartják a meleget. – Hozzá kel tenni azonban, hogy ez a hőeffektus nem mindig elegendő a kellő hőmérséklet fenntartásához, ezért a létesítményeket fűteni kell. Erre az elektromos infrafűtés különböző módjai a legalkalmasabbak.
Ám a növények észszerű elhelyezésének lehetőségén kívül a teraszbeépítés számos egyéb előnnyel is jár; nézzünk néhányat
a terasz beépítés a legolcsóbb módszer télikert létesítésére
megoldódik a növények téli elhelyezésének a problémája
a beépített terasz javítja a lakás hőháztartását, csökkenti a fűtési számlát:
kisebb lesz az épület hővesztesége az utcai vagy kerti bejáratnál
az üveg alatt felmelegedett tárgyak hőjének egy része átirányul a lakásba
infrapaneles fűtéssel megoldható a téliesítés
növekszik az ingatlan értéke
egy szobával bővül a lakótér
egész évben használhatóvá, élvezhetővé válik a terasz
a beépített teraszon télen is lehetővé válik a napkúra, fényterápia
az elhelyezett zöld növények oxigéndússá teszik a lakás légkörét
További tippek, lehetőségek:
Télikert ötletek, típusok – Terasz Budapest
A beépítésre kerülő objektumok különböző típusúak lehetnek, olykor nem is tudjuk pontosan, mi a különbség a balkon, terasz, lodzsa között, vizsgálódjunk kicsit ezen a téren
A terasz eredete, meghatározása, fajtái, típusai, funkciói
A teraszt az ókori keleti földművelők használták először. A fogalom meghatározása ebben a jelentésben:
Terasz = a mezőgazdaságban növények termesztésére hasznosított vízszintes földterület, amely a lejtők, domboldalak természetes vagy mesterségesen megtörésével jön létre.
Mint vízszintes felület, úgy került be az építészetbe is a terasz, itt azonban a definíciónak az is része, hogy
a terasz az épületnek a környezettel (utca, tér, udvar, kert), illetve a természettel (növénykert, liget, park, gyümölcsös, netán erdő, rét) való közvetlen kapcsolatát megteremti meg.
Megkülönböztetünk földszinti teraszt és tetőteraszt, valamint a kültéri teraszt. Az előbbi igen gyakran egyben a lakás be- vagy kijárata körül kerül kialakításra, legtöbbször lépcső vezet a szintjére, és innen nyílik a lakás ajtaja. A tetőterasz az épületek eleve lapos vagy a dőlt tetőzet vízszintessé alakított része, melyet virágágyásokkal, napozórésszel, luxusépítkezések, hotelek esetében medencével egészítenek ki. A tetőterasz is beépíthető és jól használható télikertnek, hőtani szempontból is igen kedvező a minden irányból beeső napsugárzás miatt.
az épület hőháztartásának a javítása – üvegház hatás;
az ingatlan piaci értékének növelése
Emeleti terasz, ha ragaszkodunk a pontos fogalmazáshoz, nem létezik: ennek neve balkon vagy erkély. Ugyanakkor az olyan épületrészt, amely ugyan emeleti, de nem ugrik ki a homlokzatból, hanem az épület folytatódik fölötte.
Bus donna barna balkonon mereng a bibor alkonyon.
Babits Mihály: Messze… messze…
Erkély beépítés, beüvegezés
Az erkély vagy balkon – és a loggia
Az építészeti szempontból csak a földszinten, esetleg magasföldszinten vagy a tetőn elképzelhető terasszal ellentétben a balkon vagy erkély az épületek emeletén található. Mérnöki definíció szerint
Az erkély (balkon) a homlokzat síkjából kinyúló, korláttal vagy mellvéddel határolt födémszakasz.
Az erkély tehát „kiáll” az épületből. Ugyanakkor sorházak, panelházak esetében ismerünk olyan megoldást, amikor az erkélyek sorozata összefüggő egységet alkot, mintegy külső falat képezve az épületen – ilyenkor az egyes erkélyek egyáltalán nem „állnak ki”. Lásd még Google kereséssel: Erkélybeépítés és üvegterasz ára Budapesten
Az erkély fogalmára gondolva nem véletlenül jut eszünkbe a híres veronai erkély, amely alatt Rómeó vallott szerelmet Júliának Shakespeare halhatatlan művében.
Talán mondanunk sem kell, hogy a balkonok, loggiák, ablakfülkék is alkalmasak beépítésre. Lásd még: https://hu.wikipedia.org/wiki/Loggia
Teraszbeépítés = olcsó építészeti, építőipari megoldás, amikor a kerti vagy bejárati teraszt fámkonstrukció és műanyag keretek alkalmazásával építik körbe üveg elemekkel. Szinonimák: üvegterasz építés – erkélybeépítés – balkon beüvegezés. Szolgáltatás a fővárosban és Magyarország területén:
Családi házunk plusz szobát kap, amely többféle funkciót elláthat. Téli növény kert is létesíthető az üveg védelme alatt. Az eljárás tökéletes módja annak, hogy ingatlanunk értékét növelve egész évben használható, energiatakarékos kerthelyiséget kapjunk.
Kapcsolódó téma:
Teraszfűtés – infrafűtés – sötétsugárzók
Beüvegezéssel a napfény nyomán keletkező hő a belső térben marad, de ez nem bizonyul mindig elegendőek. A zárt teraszokat és télikerteket kemény hidegben fűteni kell a megfelelő hőmérséklet biztosításához, még inkább a nyitott és félig nyitott létesítményeket. A közösségi események vagy hűvösebb estéken a családi vacsora és kávézás komfortosabbá tehető, mivel a kültéri teraszok infra fűtése sötétsugárzókkal energiatakarékos módon megoldható. Az elektromos energiát napelemekkel is előállíthatjuk és akkumulátorokban tárolhatjuk, mígnem felhasználásra kerül a teraszok fűtése céljából.
Műanyag tartály gyártás Bp.
A műanyag télikertek gyártásától eltérő technológiát igényel az üreges tárgyak, tárolóedények készítése. Lehetséges itt is alkalmazni a lemezekből való vágás és hegesztés módszerét, azonban ez sok varratot eredményez, ezért célszerű hőformázást alkalmazni. A termoplaszt technológiának a rotációs öntés a legkorszerűbb változata. Így készülnek a polietilén hordók, kádak, folyadéktároló tartályok. További információk: Ipari műanyag tartály gyártás.